PROGRAM ZA ŻYCIEM
Program kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”.
Rodzicu !!!
Jeżeli niepokoi Cię rozwój Twojego dziecka, zgłoś się na konsultacje, bo tylko wcześnie podjęta interwencja przynosi najlepsze efekty.
Informujemy, że 11 grudnia 2017 r. między Ministrem Edukacji Narodowej a Miastem Szczecin zostało podpisane porozumienie na realizację zadań, z zakresu administracji rządowej, wynikających z programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”. Na obszarze Szczecina nasz Ośrodek pełni funkcję Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno - Rehabilitacyjno - Opiekuńczego (WOKRO).
Do zadań Ośrodka należy:
- udzielanie rodzicom specjalistycznej informacji dotyczącej problemów rozwojowych dziecka;
- wskazywanie właściwych dla dziecka i jego rodziny form kompleksowej, specjalistycznej pomocy, w szczególności: rehabilitacyjnej, terapeutycznej, fizjoterapeutycznej, psychologicznej, pedagogicznej i logopedycznej;
- wskazywanie jednostek udzielających specjalistycznej pomocy dzieciom;
- organizowanie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka na warunkach i w formach określonych w przepisach oświatowych, w wymiarze do 5 godzin tygodniowo dla danego dziecka oraz – w zależności od potrzeb dziecka – dodatkowych usług terapeutów, fizjoterapeutów, psychologów, pedagogów, logopedów i innych specjalistów;
- koordynowanie korzystania z usług specjalistów dostępnych na obszarze miasta Szczecin, w tym:
- zbieranie i upowszechnianie informacji o usługach i świadczących je specjalistach,
- prowadzenie akcji informacyjnych,
- monitorowanie działań związanych z udzielaniem pomocy dzieciom i ich rodzinom.
Wspieramy rodziców i dzieci od chwili wykrycia niepełnosprawności lub zagrożenia niepełnosprawnością do podjęcia nauki w szkole, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci do 3 roku życia.
(Podstawa prawna: Rozporządzenie MEN z dnia 5 września 2017 w sprawie szczegółowych zadań wiodących ośrodków koordynacyjno–rehabilitacyjno-opiekuńczych)
Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać pod
nr telefonu: 502 224 245, w każdy wtorek i czwartek
w godzinach 9.00-13.00.
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabosłyszących im. Juliana Tuwima w Szczecinie, ul. Grzymińska 6, w latach 2022-2026 pełni funkcję Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego, w ramach którego będzie realizowany Program „Za Życiem”- edycja 2.
Program skierowany jest do dzieci z Gminy Miasta Szczecin, od 0. roku życia do czasu rozpoczęcia realizacji obowiązku szkolnego, u których stwierdzono nieprawidłowości w rozwoju.
Celem głównym działania jest zapewnienie interdyscyplinarnego wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, umożliwiającego objęcie specjalistyczną opieką dziecka oraz jego rodziny.
Ponadto w ramach oddziaływań istotne jest:- jak najwcześniejsze wykrycie i zlikwidowanie bądź korygowanie zaobserwowanych u dziecka nieprawidłowości w rozwoju oraz odpowiednie dobranie ćwiczeń do jego indywidualnych potrzeb,
- zapobieganie nieprawidłowościom rozwojowym, które można określić w trakcie diagnozy funkcjonowania dziecka i warunków, w jakich się ono rozwija,
- ustalenie wieloprofilowego programu usprawniania dziecka z wielorakimi zaburzeniami,
- wczesna – kompleksowa profilaktyka niepełnosprawności, przygotowanie i pomoc rodzinom w rehabilitowaniu dziecka w domu oraz świadomym, prawidłowym pielęgnowaniu dziecka (profilaktyka),
- kształtowanie pozytywnych relacji rodzic – profesjonalista.
W ramach prowadzonych zajęć specjalistycznych oferujemy:
- zajęcia z psychologiem,
- zajęcia z pedagogiem,
- zajęcia z logopedą,
- zajęcia z neurologopedą,
- zajęcia integracji sensorycznej,
- zajęcia rehabilitacyjne,
- zajęcia terapii ręki,
- zajęcia Treningu Umiejętności Społecznych,
- zajęcia kinezyterapii
Zajęcia specjalistyczne w ramach Programu „Za Życiem” 2022-2026, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Słabosłyszących im. Juliana Tuwima w Szczecinie, rozpoczynają się od lipca 2025 r. Zadanie jest w całości finansowane z budżetu państwa, udział dziecka i jego rodziny w zajęciach jest bezpłatny.
Program będzie realizowany zgodnie z Uchwałą nr 189 Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2021 r.(https://monitorpolski.gov.pl/M2022000006401.pdf).
Szczegółowych informacji udziela administrator Programu „Za Życiem”
Aneta Żemojtel oraz koordynator Iwona Spilis
telefon kontaktowy: 502 224 245,
w każdy wtorek i czwartek w godzinach 9.00-12.00.
Szczegółowe informacje na temat uprawnień przysługujących w ramach ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin zamieszczone są na portalu https://zazyciem.gov.pl/.
Dokumenty: