Dnia 22.06.2026r. „Pędziwiatry” powitały lato. W rytmie wakacyjnych przebojów wszyscy chętnie zjedli przygotowane przez wychowanki i upieczone na grillu szaszłyki. Oprócz zabaw na rowerach i hulajnogach na wszystkich czekała niespodzianka : pokaz pięknych aut . Każdy z wychowanków mógł zasiąść za kierownicą i poczuć się jak właściciel sportowej bryki ! Życzymy wszystkim udanych wakacji i do zobaczenia we wrześniu !
Aktualności
"PĘDZIWIATRY" WITAJĄ LATO
- 22
EMERYCI, AKTUALNI PRACOWNICY - ZFŚS i POMOC ZDROWOTNA
EMERYCI, AKTUALNI PRACOWNICY - ZFŚS I POMOC ZDROWOTNA
MICHAŁ CYMERMAN MISTRZEM RUMMIKUBA 2026
Podczas pikniku z okazji powitania lata, który odbył się w poniedziałek 22 czerwca w internacie odbyły się ostateczne rozgrywki w Rummikuba. Finaliści wyłonieni na przestrzeni roku zagrali decydujący mecz. Najlepszy w tym roku okazał się Michał Cymerman z grupy VI, który zgarnął główną nagrodę - grę Rummikuba, dyplom i czekoladę. Nagrodę wręczyła Pani dyrektor Aneta Żemojtel, która odwiedziła nas podczas imprezy i kibicowała wszystkim zawodnikom.
PANI ELA OCZAMI DZIECI 🎨🍎🍓
Podczas zajęć koła plastycznego, prowadzonych przez panią Milenę, uczniowie przygotowali wyjątkową pracę poświęconą Pani Eli Góreckiej.
Inspiracją do stworzenia obrazu były codzienne zdrowe przekąski, które Pani Ela z ogromnym zaangażowaniem przygotowuje dla dzieci. Na portrecie nie zabrakło owoców, które kojarzą się uczniom z jej troską, życzliwością i serdecznością.
Dzieci z dużym zaangażowaniem malowały poszczególne elementy pracy, wspólnie dobierały kolory i dzieliły się pomysłami. Powstał barwny portret pełen owoców i uśmiechu – wyraz wdzięczności za codzienne dobro, którym Pani Ela obdarza naszych uczniów.
Dziękujemy Pani Eli za serce, troskę i wszystkie zdrowe smakołyki, które każdego dnia wywołują uśmiech na twarzach dzieci. ❤️
3
PANI ELA I JEJ CODZIENNE SMAKOŁYKI
Pani Ela i jej codzienne smakołyki 💙
Każdego dnia na nasze dzieci czeka mała niespodzianka przygotowana przez Panią Elę Górecką. Kolorowe warzywa, świeże owoce i pomysłowe przekąski to już niemal znak rozpoznawczy naszej szkoły.
Pani Ela nie robi tego z obowiązku. Robi to z serca. Dzięki jej zaangażowaniu dzieci nie tylko chętniej sięgają po zdrowe produkty, ale także każdego dnia czują się ważne i otoczone troską.
Trudno znaleźć drugą taką osobę i drugą taką szkołę. Dla nas to coś więcej niż przekąski – to codzienny gest życzliwości, który wywołuje uśmiechy na twarzach naszych uczniów.
Pani Elu, dziękujemy za serce, pomysły i troskę, które każdego dnia daje Pani naszym dzieciom.
Uroczystość zakończenia roku szkolnego
Szanowni Państwo! Drodzy Uczniowie!
Serdecznie zapraszam na
UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2025/2026,
która odbędzie się w piątek 26 czerwca br.
o godzinie 10:00 w sali gimnastycznej.
Z wyrazami szacunku,
Aneta Żemojtel
dyrektor
OSTATNI FINALISTA WYŁONIONY
Zatem mamy już pełen skład finalistów, którzy już w poniedziałek 22 czerwca zawalczą o zaszczytny tytuł Mistrza Rummikuba Roku 2026. We wtorek odbyły się przedostatnie rozgrywki w naszą ulubioną grę. Ponownie spotkaliśmy się w auli internatu, ponownie wylosowaliśmy numerki, każdy wybrał 14 klocków ale tylko pięciu zawodników doszło do ostatecznej rozgrywki. Tym razem o tytuł finalisty czerwca walczyli Gracjan Płocharski, Wojtek Arciuch, Edward Nycz, Paweł Matuszkiewicz oraz Marcel Białek. Ten ostatni okazał się niekwestionowanym zwycięzcą i tym samym zapewnił sobie udział w poniedziałkowym starciu ! Marcelowi serdecznie gratulujemy i czekamy na ostateczne rozstrzygnięcie podczas festynu z okazji Powitania Lata!
4
WSPANIAŁE CHWILE WE WROCŁAWIU
W dniach 1- 3 czerwca klasa 3 szkoły branżowej z paniami Bogusią M-Z i Elizą Raźniewską uczestniczyła w ostatniej klasowej wycieczce. To były niezapomniane chwile, zwiedziliśmy Stare Miasto, Ostrów Tumski, wspaniały Ogród Botaniczny. Zobaczyliśmy Panoramę Racławicką i Kolejkowo – największą wystawę miniatur, przejechaliśmy się statkiem do Hali Stulecia i kolejką linową. Było cudownie zjeść lody uczestnicząc w pokazie fontanny multimedialnej.
Wszystko to zostanie w naszej pamięci.
3
RAZEM DLA WOJTKA- OBUDŹMY DOBRO
W ramach akcji charytatywnej na rzecz Wojtka dzieci z koła plastycznego, pracującego pod kierunkiem Pani Mileny Jakubowskiej, stworzyły wyjątkowy obraz. Praca powstawała etapami- od pierwszych szkiców i malowania tła, po dopracowanie najdrobniejszych szczegółów. Była to nie tylko okazja do rozwijania talentów artystycznych, ale także lekcja wrażliwości, współpracy i niesienia pomocy innym. Gotowy obraz został przeznaczony na licytację charytatywną wspierającą Wojtka. Z radością informujemy, że licytację wygrała Pani Dyrektor Aneta Żemojtel. Serdecznie dziękujemy Pani Milenie Jakubowskiej, wszystkim uczestnikom koła plastycznego oraz Pani Dyrektor Anecie Żemojtel za zaangażowanie, otwarte serca i wsparcie tej pięknej inicjatywy.
3
LETNIA SPARTAKIADA DZIECI I MŁODZIEŻY NIESŁYSZĄCEJ
W dniu 30 maja 2026 roku na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym MOSRiR w Szczecinie oraz w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Słabosłyszących w Szczecinie odbyła się Letnia Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej do lat 11, 14 i 17. W zawodach uczestniczyło 163 zawodników z 13 klubów z całej Polski (Olecko, Warszawa, Wrocław, Poznań, Łódź, Racibórz, Lublin, Bydgoszcz, Wejcherowo, Rybnik). Organizatorem imprezy był Polski Związek Sportu Niesłyszących, Klub Korona Szczecin oraz wspomagał ich SOSW dla Dzieci Słabosłyszących i Klub UKS WIOSŁO. Zawodnicy wzięli udział w następujących dyscyplinach: lekkoatletyka (biegi; 60m, 100m, 300m, 400m, 600m, 1000m, skok w dal, rzut piłeczką palantową i pchnięcie kulą), ergometr wioślarski 300m dziewczęta i 500m chłopcy oraz siatkówka mieszana 3 dziewczęta i 3 chłopców. Zawody stały na wysokim poziomie, wszyscy walczyli z pełnym zaangażowaniem i determinacją, świetnie się bawili. Letnia Spartakiada to nie tylko rywalizacja, ale także okazja do spotkań, wymiany doświadczeń i budowa sportowej wspólnoty młodych osób niesłyszących. Ciekawostką dla wielu był ergometr wioślarski, na którym po raz pierwszy młodzież niesłysząca miała okazję wystartować. Serdecznie gratulujemy organizatorom wspaniałej imprezy a zawodnikom udziału i walki!
II WOJEWÓDZKI KONKURS UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY
12 maja we wtorek odbył się organizowany wspólnie z SOSW nr 2, II Wojewódzki Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy. To wyjątkowy konkurs, bo polega na tym, że zespoły uczniów muszą udzielić pomocy poszkodowanym w różnych sytuacjach na ulicach miasta. Te sytuacje są pozorowane. Kolejny raz pomagała nam w tym przeszkolona młodzież z Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej. Konkurs zaczął się jednak od niespodzianki, czyli pokazu ratowniczego w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC Politechniki Morskiej na ul. Willowej. Potem uczestnicy napisali test teoretyczny i udali się do dzielnicy Żelechowa w okolice naszego ośrodka przy ul. Grzymińskiej. Zadania konkursowe, które napotkali na trasie uczestnicy to: pomoc rannym w wypadku samochodowym, poparzonemu na grillu, osobie napadniętej w bramie, pogryzionej przez psa. Uczestnicy musieli również udzielić pomocy osobie ze złamaną kończyną i oraz zareagować na omdlenie. Były również tradycyjne punkty z transportem chorego na noszach, RKO i AED, a także kilka zabaw pokazujących współpracę między członkami zespołu. Wszystkie zadania były oceniane, a potem udzielana była instrukcja, jak wykonać poprawnie zadanie.
Razem było 9 zespołów – 4 ze Szczecina oraz z Pyrzyc, ze Świnoujścia, z Chojny, z Polic i z Tanowa.
I miejsce zajęło SOSW dla Dzieci Słabosłyszących z ul. Grzymińskiej
II miejsce – MOW z ul. Kamiennej
III miejsce – SOSW nr 2 z ul. Jagiellońskiej
Konkurs był objęty patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. Nagrody ufundowali : firma Demant, SEC, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego oraz Kongsberg Maritime Poland Sp. z o.o.za które serdecznie dziękujemy!
17
ŚWIADCZENIE USŁUG ZWIĄZANYCH Z ORGANIZACJĄ I PROWADZENIEM ZAJĘĆ WCZESNEGO WSPOMAGANIA ROZWOJU DZIECKA W RAMACH RZĄDOWEGO PROGRAMU „ZA ŻYCIEM” W ROKU 2026
Dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabosłyszących im. Juliana Tuwima w Szczecinie informuje, że wszelkie informacje dotyczące świadczenia usług związanych z organizacją i prowadzeniem zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w ramach rządowego programu „Za Życiem” w roku 2026 można uzyskać:
pod numerem telefonu: 502 224 245
w każdy wtorek i czwartek
w godzinach 9.00-12.00
FINALISTA MAJOWY WYŁONIONY
26.05.2026 odbyły sie przedostatnie rozgrywki w Rummmikuba przed wielkim finałem roku. Frekwencja jak zwykle dopisała, publiczność również a szczęście tylko nielicznym . W ostatecznej rundzie zmierzyli się : Gracjan Płocharski, Michał Zdanowicz,Edward Furmanczyk, Szymon Grządziel oraz Kuba Kwiatkowski. Ten ostatni wygrał finał miesiąca maja i tym samym dołączył do ścisłego grona zwycięzców! Oczywiście Kubie serdecznie gratulujemy. A już niebawem bo w czerwcu przekonamy się kto będzie ostatnim mistrzem miesiąca👍
5
WSPÓLNE ŚWIĘTOWANIE
💙🎈 Dziś świętowaliśmy wyjątkowe urodziny Marii 🎈💙
Było dużo uśmiechu, wspólnej zabawy, rozmów i dziecięcej radości 😊
Marię odwiedzili goście z klasy 1a i 1b, dzięki czemu ten dzień był jeszcze bardziej wyjątkowy 💙Były życzenia, prezenty, słodkości i piękna atmosfera, którą widać na każdym zdjęciu ✨
Takie chwile zostają w sercu na długo 🌷Jeszcze raz:
🎂 Sto lat, Mario! 🎂
Niech Twój uśmiech nigdy nie znika 💙2
XXIV OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA JĘZYKA MIGOWEGO DLA UCZNIÓW NIESŁYSZĄCYCH SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
W dniach 29-30 maja 2026 r. nasz Ośrodek ma zaszczyt pełnić rolę gospodarza tegorocznej edycji XXIV Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Migowego dla Uczniów Niesłyszących Szkół Ponadpodstawowych. Naszym mottem jest: „Polski Język Migowy łączy nas wszystkich”. Do Szczecina przyjadą uczestnicy oraz opiekunowie z ośrodków z całej Polski, aby wspólnie uczestniczyć w konkursach, spotkaniach integracyjnych oraz wydarzeniach kulturalnych.
Uroczyste otwarcie Olimpiady odbędzie się w piątek o godzinie 18:00 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Słabosłyszących im. Juliana Tuwima w Szczecinie. Po inauguracji zaplanowano spotkanie integracyjne uczestników i opiekunów. W trakcie zebrania opiekunowie z całej Polski zostaną przydzieleni do poszczególnych komisji konkursowych, a także wyłoniony zostanie gospodarz przyszłorocznej edycji Olimpiady.
W sobotę w godzinach 9:00 - 12:00 odbędą się konkursy w poszczególnych kategoriach. Następnie zaplanowano ogłoszenie wyników oraz uroczyste zakończenie Olimpiady.
Nasi goście będą mieli również okazję poznać uroki Szczecina podczas wycieczek, między innymi do Zamku Książąt Pomorskich oraz na Łasztownię. Uczestnicy wezmą udział w spektaklu „Autoterapia”, realizowanym we współpracy z Teatrem Kana, któremu serdecznie dziękujemy za zaproszenie naszych gości.
Cele Olimpiady:
- integracja środowiska uczniów niesłyszących i słabosłyszących w Polsce,
- rozwijanie kompetencji komunikacyjnych,
- doskonalenie sprawności językowej w Polskim Języku Migowym,
- pogłębianie wiedzy o Kulturze Głuchych i PJM,
- sprawdzenie umiejętności przekazywania informacji, emocji i intencji oraz prowadzenia swobodnej komunikacji migowej.
Uczestnicy Olimpiady będą rywalizować w trzech konkurencjach. Każda placówka zgłasza uczestników do jednej z trzech kategorii konkursowych.
Patronaty honorowe:
Wydarzenie zostało objęte patronatem:
- Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Szczecin
- Patronat Honorowy Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty
- Patronat Honorowy Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierda Geblewicza
- Patronat Honorowy Wojewody Zachodniopomorskiego.
Partnerzy i patroni:
Dziękujemy za wsparcie:
- Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
- Polskiemu Związkowi Głuchych Oddział Zachodniopomorski
- Migającym Dłoniom.
Patroni medialni:
- Radio Plus
- TVP3 Szczecin
- TVP Info.
Partnerzy i sponsorzy:
Partnerami wydarzenia są:
- Demant
- Stowarzyszenie Przyjaciół Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabosłyszących im. Juliana Tuwima
- Lions International Rainbow Bridge.
Współpraca:
- Teatr Kana
- Medincus.
Sponsorami wydarzenia są:
Lewiatan z Przybiernowa, Cukiernia Malinowa, Cukiernia Domowa, Piccolo oraz Audika.
Serdecznie zapraszamy wszystkich gości oraz mieszkańców Szczecina do udziału w uroczystości otwarcia XXIV Ogólnopolskiej Olimpiady Języka dla Uczniów Niesłyszących Szkół Ponadpodstawowych.
Ośrodkowy Dzień Hobby i Talentów
Dnia 28 kwietnia, po raz kolejny odbył się Dzień Hobby i Talentów. W tym roku liczba zgłoszeń była rekordowa. Swoje zainteresowania, ulubione zajęcia i pasje zaprezentowało ponad 40 uczniów. Były występy grupowe oraz pokazy indywidualne. Uczestnicy prezentowali swoje hobby na żywo a także w postaci filmików. Mogliśmy podziwiać różnorodne prace naszych wychowanków. Plastyczne, kulinarne, czytelnicze i nie tylko. Wydarzenie, jak zawsze, cieszyło się dużą popularnością wśród uczniów, którzy sami przyznają, że już nie mogą się doczekać kolejnej edycji. Wszyscy uczestnicy zostali docenieni i nagrodzeni. Pozostałych uczniów zachęcamy do szukania i rozwijania swoich supermocy.
Organizatorki,
Katarzyna Matysiak
Joanna Konojacka
Anna Żółtowska
10
DZIEŃ WOLNY OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
Wszystkim uczniom i rodzicom/opiekunom przypominamy,
że dzień 05 czerwca (piątek) jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.
W tym dniu nie odbywają się lekcje.
W świetlicy szkolnej dla wcześniej zgłoszonych uczniów organizowane są zajęcia opiekuńczo – wychowawcze. Stołówka w tym dniu jest nieczynna.
WYCIECZKA DO TRZEBIEŻY
☀️🌊 W poniedziałek dzieci z klasy 0A i 0B wybrały się na wycieczkę do Trzebieży 🌊☀️
Był spacer, zabawy na plaży, wspólne piknikowanie i mnóstwo radości 😊
Dzieci korzystały z pięknej pogody, podziwiały widoki i spędziły razem naprawdę wyjątkowy dzień 💙
Nie zabrakło śmiechu, zabaw w piasku i czasu na odpoczynek nad wodą 🏖️
To była piękna wycieczka i cudowne wspomnienia ☀️😊6
DZIEŃ MAMY W NASZEJ SZKOLE
W naszej szkole dzieci z klasy 0, 1a oraz 1b przygotowały wyjątkowy występ z okazji Dnia Mamy 🌼
Było dużo uśmiechu, wzruszeń i pięknych chwil, które na długo pozostaną w naszej pamięci 💕O oprawę muzyczną zadbały panie Agata Kamińska oraz Sylwia Czarnecka 🎶👏
Po występie na mamy czekała kawa, pyszne ciasto ☕🍰 oraz własnoręcznie przygotowane przez dzieci prezenty 🎁💖
Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas i stworzenie tak ciepłej, rodzinnej atmosfery 🌷
MALI OGRODNICY W AKCJI
Dzieci z grupy 0a oraz klasy I z ogromnym zaangażowaniem sadziły dziś cebulkę dymkę 🧅💚
Było dużo radości, wspólnej pracy i nauki przez zabawę 😊Teraz pozostaje nam dbać o nasze roślinki i obserwować, jak rosną 🌿☀️
Brawo dla naszych małych ogrodników! 👏💚