• W POSZUKIWANIU WIOSNY
        • W POSZUKIWANIU WIOSNY

        • W środę 20 marca,  rozpoczyna się astronomiczna wiosna. Dokładnie o godzinie 04:06 Słońce przekroczy punkt Barana. W czwartek, 21 marca, rozpocznie się kalendarzowa wiosna. Dlatego uczniowie klasy 7a ruszyli w poniedziałek, 18 marca, na poszukiwanie tej wytęsknionej pory roku. Chociaż dzień był bardzo chłodny, wiosnę udało im się wytropić. Dywan z krokusów na Jasnych Błoniach, kwitnące forsycje w okolicach Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec, pąki na drzewach magnolii - to widoczne znaki, że wiosna już „puka do naszych drzwi”. A jeśli tak, to należy planować następne wyprawy w zielone rejony naszego miasta.

      • POMAGAJCIE BO NAPRAWDĘ WARTO!
        • POMAGAJCIE BO NAPRAWDĘ WARTO!

        • W dniu 12.03.2024 r. wychowankowie internatu naszego Ośrodka udali się do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie. Głównymi inicjatorami byli chłopcy z gr. VI i VII. Dzięki ich zaangażowaniu udało nam się zorganizować zbiórkę dla potrzebujących kotów i psów. Serdecznie podziękowania należą się dzieciom ze świetlicy szkolnej, pod przewodnictwem p. Elizy. Cieszymy się, że dzieci i młodzież naszego Ośrodka wykazały się dużym zainteresowaniem i chętnie włączyły się w akcję charytatywną. Udało nam się zebrać żywność, koce, poduszki i smycze. Głównym celem naszej wizyty było uwrażliwienie dzieci i młodzieży na los bezdomnych zwierząt oraz chęć niesienia pomocy bezbronnym i skrzywdzonym zwierzętom. Podczas wizyty dowiedzieliśmy się, jak funkcjonuje schronisko. Mogliśmy również zobaczyć, jak wyglądają pomieszczenia dla psów. Stare schronisko dla zwierząt przy al. Wojska Polskiego jest już zamknięte. Nowa siedziba znajduje się przy ul. Południowej, a dokładniej na ul. Zwierzęcy Zakątek 1. Nowe schronisko dla zwierząt to nowoczesny obiekt gotowy do przyjęcia 150 czworonożnych lokatorów. Składa się z pięciu połączonych ze sobą pawilonów. Pomiędzy nimi są wybiegi szkoleniowe.  Obecnie w schronisku mieści się około 60 psów i 30 kotów. Schronisko chętnie przyjmuje wolontariuszy do pomocy w opiece nad zwierzętami. Apelujemy do wszystkich -  POMAGAJCIE, bo naprawdę warto!

      • WARSZTATY WIELKANOCNE
        • WARSZTATY WIELKANOCNE

        • W imieniu Rady Rodziców SOSW Dla Dzieci Słabosłyszących serdecznie zapraszamy  wszystkich nauczycieli, wychowawców, rodziców, uczniów 19 marca 2024 r. o godz. 10.30 na warsztaty wielkanocne. Chcielibyśmy, aby uczestnictwo w tych warsztatach było dla naszych uczniów radosnym, twórczym spotkaniem, a dochód ze sprzedaży ciast i ozdób wielkanocnych pragniemy z serca ofiarować na terapię naszej Pani Dyrektor Ireny Andrzejewskiej.

      • FILMOWY HAPPENING - OSKARY 2024
        • FILMOWY HAPPENING - OSKARY 2024

        • 12 marca przenieśliśmy się do USA, a konkretniej do Los Angeles. Przeszliśmy się po czerwonym dywanie i poczuliśmy magię kina dzięki przedstawieniu "Cirque du Soleil". Wszystko to podczas tegorocznych Oscarów, czyli 96. gali wręczenia Nagród Akademii Filmowej. Następnie ogłosiliśmy laureatów następujących kategorii: najlepszy film, najlepszy aktor, najlepsza aktorka, najlepszy film animowany, najlepszy film międzynarodowy, najlepsza piosenka filmowa. Na dużym ekranie zobaczyliśmy skróty zwycięskich filmów i posłuchaliśmy niesamowitego utworu „What was I made for” autorstwa Billie Eilish i Finneasa O’Connella. A kupiony w supermarkecie popcorn smakował równie dobrze, jak ten kinowy. Kino bawi, wzrusza, smuci, cieszy. Właśnie takie było nasze wydarzenie - pełne emocji. Do zobaczenia na 97. gali :)

      • MATURZYŚCI W CZĘSTOCHOWIE
        • MATURZYŚCI W CZĘSTOCHOWIE

        • W dniach 12-13 marca 2024 r. uczniowie klasy IV LO wraz z ks. Janem, Paniami Aldoną i  Agatą wybrali się na pielgrzymkę do Częstochowy. Po dotarciu na Jasną Górę i zakwaterowaniu w Domu Pielgrzyma, wszyscy udali się do kaplicy Matki Bożej, gdzie uczestniczyli we Mszy Świętej w intencji absolwentów i maturzystów naszego Ośrodka. Wieczorem uczniowie wraz z opiekunkami i księdzem Janem wzięli udział w Apelu Jasnogórskim. Następnego dnia uczestnicy pielgrzymki zwiedzili zabytki: Bastion św. Rocha, Skarbiec, Muzeum 600-lecia oraz Salę Rycerską. Po spróbowaniu lokalnych kremówek wrócili do Szczecina.

      • ZAJĘCIA NA BASENIE
        • ZAJĘCIA NA BASENIE

        • W zajęciach na basenie uczestniczy ok. 30 uczniów. Podzieleni są na dwie grupy ze względu na umiejętności. Poprzez zabawę uczymy się podstawowych stylów pływackich, nurkowania oraz skoków do wody. W starszej grupie wprowadzane są elementy ratownictwa wodnego.

      • MATEMATYCZNE KURSY DLA MATURZYSTÓW
        • MATEMATYCZNE KURSY DLA MATURZYSTÓW

        • Od października ubiegłego roku troje uczniów z klasy 4 liceum (Małgosia, Martyna, Dawid) bierze udział w zdalnych kursach „Matura + ”, przygotowujących do matury z matematyki. Ich organizatorem jest firma ELITMAT. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu za pośrednictwem platformy ClickMeeting i prowadzone są przez pana Dariusza Kulmę, który w 2008 roku został nagrodzony tytułem Nauczyciela Roku. Wykładowca wykorzystuje przeróżne techniki pomagające uczestnikom kursu skuteczniej i dłużej zapamiętać dany materiał z lekcji. Przykładem jest „crash-test”, czyli sprawdzian w formie testu, który odbywa się na końcu każdego spotkania. Uczniowie wraz z nauczycielką matematyki, Bogusławą Matusiak- Zurbrugg, biorą również udział w spotkaniach motywacyjnych na Wydziale Elektrycznym ZUT, gdzie razem z innymi uczniami z województwa zachodniopomorskiego na żywo spotykają się z panem Dariuszem Kulmą.

      • Wyjście do kina Helios
        • Wyjście do kina Helios

        • 22 lutego byliśmy w kinie Helios na specjalnym pokazie filmu "Wszystkie dźwięki ciszy". Cała sala w kinie była tylko dla nas - każdy mógł wybrać dowolne miejsce, ale oczywiście wszyscy chcieliśmy siedzieć w ostatnich rzędach. Film opowiadał o dwóch niesłyszących dziewczynkach - Jamie i Imane, które poznały się w szkole  dla dzieci z wadą słuchu. Pewnego dnia babcia Jamie uległa wypadkowi i dziewczyny postanowiły pojechać do Paryża, żeby się z nią zobaczyć. Nie powiedziały o tym nikomu dorosłemu i wyruszyły same w podróż. Po drodze spotkały je różne przygody: awaria pociągu, brak plecaka, pieniędzy, noclegu, koncert rockowy, jazda autostopem, włamanie do pałacu, kradzież w sklepie. Jamie cały czas okłamywała rodziców, że wszystko u niej dobrze i fajnie spędza czas w domu Imane. Wszystkich dzieciom i wychowawcom film bardzo się spodobał. Oglądaliśmy go z wielkim zainteresowaniem. Polecamy wszystkim!

      • W LOKOMOTYWOWNI
        • W LOKOMOTYWOWNI

        • Jakiś czas temu dzieci  ze starszej grupy świetlicowej wraz z paniami wybrały się na wycieczkę do lokomotywowni (Polregio S.A. - Sekcja Utrzymania Taboru Wzgórze Hetmańskie) na Pomorzanach. Tutaj mieści się niewielkie muzeum z kolejowymi pamiątkami, które powstało w budynku Centrum Szkolenia Maszynistów. Obejrzeć tu można modele parowozów, starodawne lampy, tabliczki z pociągów, stare książeczki z instrukcjami i przepisami kolejowymi, parowozowe pompy, a także różne rodzaje mundurów i czapek kolejarskich jak również kolekcję starych biletów, z których najstarszy pochodzi z 1912 roku. Oprócz części muzealnej dzieci miały okazję zobaczyć jeden z najnowocześniejszych symulatorów, w którym szkolą się przyszli maszyniści. O tajnikach kolejnictwa opowiadał nam i oprowadził nas po muzeum pan Zdzisław Pawelec - emerytowany pracownik kolei, pomysłodawca muzeum oraz wielki pasjonat  starych parowozów. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały  opowieści pana Zdzisława, a z jeszcze większym oglądały wszystko bardzo dokładnie. Przez chwilę każde dziecko mogło poczuć się jak prawdziwy maszynista prowadzący pociąg.

      • POZNAJCIE KOLEJNYCH MISTRZÓW RUMMIKUBA
        • POZNAJCIE KOLEJNYCH MISTRZÓW RUMMIKUBA

        • Cykliczne spotkania w internacie podczas rozgrywek w Rummikuba potwierdzają jedynie, że pasjonatów tej gry nie ubywa a wręcz przybywa (witamy m.in. nowych zawodników z grupy II próbujących swych sił !!!). Każde zmagania wyłaniają najlepszych, którzy już niebawem powalczą o tytuł tego jedynego, niedoścignionego Mistrza 2024 roku! A tymczasem przypominamy, że do grona zwycięzców miesiąca dołączyli: Patrycja Banasiak, Michał Szewczyk, Małgosia Janos. Zwycięzcom gratulujemy a pozostałym zawodnikom życzymy wygranej w kolejnym miesiącu :)

      • HALOWE MISTRZOSTWA POLSKI NIESŁYSZĄCYCH - SPAŁA 2024
        • HALOWE MISTRZOSTWA POLSKI NIESŁYSZĄCYCH - SPAŁA 2024

        • 17 lutego 2024 roku w Centralnym Ośrodku Olimpijskim w Spale odbyły się tegoroczne Halowe Mistrzostwa Polski Niesłyszących w Lekkoatletyce. W zawodach bardzo dobrze zaprezentowali się  zawodnicy ze Szczecińskiego Klubu Sportowego Głuchych „KORONA”. Podczas zmagań w Spale wywalczyli aż 16 medali. Padły nowe Halowe Rekordy Polski w biegu sztafetowym 4×200 m kobiet w składzie: Aniela Kortas, Karolina Jędrzejczyk, Sara Plewczyńska i Martyna Boguszewicz (z wynikiem 1:52.55 s). Poprzedni rekord (1:52.62 s)  ustanowiony był przez nasze zawodniczki (sztafeta w składzie: Nowaczyk Natalia, Jędrzejczyk Karolina, Plewczyńska Sara, Boguszewicz Martyna) w ubiegłym roku w Spale na Halowych Mistrzostwach Polski Niesłyszących w Lekkoatletyce. W klasyfikacji medalowej wygrał Szczeciński Klub Sportowy Głuchych „KORONA”, który zdobył aż 16 medali (20 medali nieoficjalnie). Drugie miejsce zajął Lubelski Klub Sportowy Głuchych „Spartan” Lublin, a trzecie miejsce Wrocławski Klub Sportowy Niesłyszących „ŚWIT” - Wrocław. Złote medale zdobyli: Martyna Boguszewicz – 60 m; Martyna Boguszewicz – 200 m; Mateusz Borowski – 400 m; Małgorzata Mejka – 800 m; Monika Kamińska – kula; Damian Szyszkowski – skok w dal; nagroda pocieszenia: 4x200m Kobiet (Aniela Kortas, Karolina Jędrzejczyk, Sara Plewczyńska, Martyna Boguszewicz). Srebrne medale zdobyli: Sara Plewczyńska – 60 m; Daniel Kowalik – 60 m; Sara Plewczyńska – 200 m; Daniel Kowalik – 200 m; Agata Kosztowny – 800 m; Bondaruk Paweł – 1500 m; 4×200 m Mężczyzn (Daniel Kowalik-Mateusz Borowski-Sebastian Salwa-Damian Szyszkowski); Paweł Mazurkiewicz – kula; nagroda pocieszenia: Paulina Golińska – 400 m; Damian Szyszkowski – skok wzwyż. Brązowe medale zdobyli: Karolina Jędrzejczyk – 60 m; Sebastian Salwa – skok w dal. Naszym MISTRZOM gratulujemy sukcesów!

      • STARSI CZYTAJĄ MŁODSZYM
        • STARSI CZYTAJĄ MŁODSZYM

        • „Jeśli chcemy, by dzieci wyrosły na wykształconych, kulturalnych, mądrych i dobrych ludzi, wychowujmy je w miłości do książek, codziennie czytając im dla przyjemności: w domu, w przedszkolu i w szkole. O przyszłości naszego kraju zadecyduje poziom ludzi, których wychowujemy dziś”.

          W dniu 14 lutego naszych najmłodszych odwiedzili uczniowie liceum i szkoły branżowej. Celem tej akcji było promowanie głośnego czytania dzieciom, ale również integracja naszej społeczności. Uczniowie odwiedzili grupę przedszkolną, klasy: ,,0’’,  I - V  oraz ,,S”. Czytali im krótkie opowiadanie i książki. Uczniowie słuchali w ciszy i skupieniu, a następnie z wielkim entuzjazmem odpowiadali na zagadki dotyczące treści przeczytanego tekstu. Bardzo dziękuję czytającym i nauczycielom, którzy poświęcili czas na ich przygotowanie.

          Renata Drozdowska

      • NASZA NIEZAPOMNIANA STUDNIÓWKA
        • NASZA NIEZAPOMNIANA STUDNIÓWKA

        • 6 lutego 2024 r. uczniowie klasy czwartej naszego liceum i szkoły branżowej drugiego stopnia bawili się świetnie na Studniówce w hotelu Radisson w Szczecinie. Bal rozpoczęliśmy odtańczeniem tradycyjnego poloneza. Na sali wszystkie stoły były okrągłe z pięknie udekorowanymi białymi obrusami. Każdy z nich był elegancki i wytworny, co wskazywało, że jest to ważne wydarzenie. W głębi sali siedziały Panie Dyrektor oraz nasi nauczyciele i wychowawcy. Wszyscy byli ubrani bardzo elegancko - chłopcy w eleganckie garnitury, a my, dziewczyny - w piękne długie, sięgające ziemi suknie balowe, czarne i czerwone. Po polonezie na rozpoczęcie podano wszystkim szampana. Jedzenie było przepyszne. Był szwedzki stół, mogliśmy jeść między innymi mini burgery, tortillę, nuggetsy z kurczaka oraz desery, owoce i ciasta. Podano również olbrzymi płonący tort z napisem „Studniówka 2024”. Wszyscy świetnie się bawili, każdy tańczył przy super muzyce, którą puszczał DJ. Tańczyliśmy razem w kółku oraz w parach. Bawiliśmy się również na parkiecie z nauczycielami. Robiliśmy wspólne zdjęcia przy ściance udekorowanej dużą ilością balonów oraz przy foto-budce, na której staliśmy w środku a kamera obracała się dookoła nas, robiąc śmieszne filmiki. Bawiliśmy się do trzeciej nad ranem. Zabawa była tak świetna, że wszystkich bolały nogi. Będę pamiętać i wspominać ten bal bardzo długo, bo było świetnie i wyjątkowo.

          Amelia Zadróżna

      • Walentynki w naszym Ośrodku
        • Walentynki w naszym Ośrodku

        • Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i  jego opiekunów tradycyjnie zorganizowano „pocztę walentynkową”. Wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, wrzucali kartki walentynkowe do specjalnie przygotowanych pudełek. Trzeba przyznać, że “szkolne amorki” nie narzekały na brak pracy. 

      • PODSUMOWANIE 23 EDYCJI AKCJI CHARYTATYWNEJ „PODARUJ DZIECIOM ISKIERKĘ RADOŚCI –  SZCZECIŃSKIE SZKOŁY POTRZEBUJĄCYM”
        • PODSUMOWANIE 23 EDYCJI AKCJI CHARYTATYWNEJ „PODARUJ DZIECIOM ISKIERKĘ RADOŚCI – SZCZECIŃSKIE SZKOŁY POTRZEBUJĄCYM”

        • Nasz Ośrodek po raz kolejny wziął udział w akcji charytatywnej „Podaruj Dzieciom Iskierkę Radości - Szczecińskie Szkoły Potrzebującym”. Od listopada do połowy lutego na terenie Ośrodka były prowadzone działania mające na celu zgromadzenie środków materialnych (finansowych i rzeczowych), na rzecz podopiecznych placówek opieki nad dzieckiem prowadzonych przez miasto Szczecin. Wieloetapową akcję rozpoczęliśmy od organizacji „Pachnących Dni”, podczas których zbieraliśmy środki czystości oraz środki higieny osobistej. Łącznie udało się uzbierać 128 sztuk środków o różnym przeznaczeniu. Podczas „Kolorowych Dni” zebraliśmy materiały piśmiennicze, artykuły szkolne, książeczki oraz gry. Łącznie 78 sztuk artykułów. „Słodkie Dni” służyły przygotowaniu ciast i ciasteczek, które następnie zostały sprzedane podczas kiermaszu zorganizowanego 6 grudnia. W ramach „Słodkich Dni” na terenie Ośrodka były również organizowane kiermasze popcornu. Ze sprzedaży słodkich wypieków oraz popcornu udało się uzyskać kwotę 865 zł. W grudniu, w ramach akcji przygotowaliśmy też „Serduszkową paczkę” dla naszego absolwenta, który obecnie jest podopiecznym DPS-u. Dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzicom za wrażliwe serca i piękny odzew na zaproponowaną akcję. Udowodniliśmy, że posiadając niewiele, wspólnie możemy uczynić dużo dobrego.

      • OD ZIARENKA DO BOCHENKA
        • OD ZIARENKA DO BOCHENKA

        • W dniach 27.11-14.12.23 r. wychowankowie  internatu uczestniczyli w projekcie „Od ziarenka do bochenka”. W czasie tych trzech tygodni uczniowie mogli zapoznać się z etapami tworzenia chleba, z zawodami i miejscami pracy ludzi związanych z produkcją chleba (rolnik, młynarz, piekarz, pole, młyn, piekarnia), a także z narzędziami i maszynami potrzebnymi do wykonywania tych czynności. Wychowankowie nauczyli się rozpoznawać podstawowe gatunki zbóż (pszenica, jęczmień, żyto, owies, kukurydza) oraz wymieniać produkty zbożowe i rodzaje pieczywa. Dowiedzieli się, na czym polega praca rolnika, młynarza, piekarza oraz poznali miejsca ich pracy. Najmłodsi udali się na zajęcia warsztatowe do starej piekarni, gdzie mogli własnoręcznie wykroić i  przyozdobić pierniki. W ramach zajęć w grupach wychowankowie poznawali oraz „testowali” przepisy na różne rodzaje chleba i bułek. Podczas podsumowania projektu wychowankowie w kilkuosobowych zespołach mogli zaprezentować swoją wiedzę rozwiązując przygotowane dla nich zadania. Jednym z nich było przygotowanie bułek wrocławskich. Przyjemnym akcentem była degustacja najróżniejszych gatunków pieczywa upieczonych wspólnie przez wychowanków i wychowawców.

      • TRENING INTEGRACYJNY Z KLUBEM LZS ANTAI PYRZYCE-LIPIANY
        • TRENING INTEGRACYJNY Z KLUBEM LZS ANTAI PYRZYCE-LIPIANY

        • 14 grudnia 2023 roku w naszej nowej sali gimnastycznej odbył się trening integracyjny z Klubem LZS Antai Pyrzyce-Lipiany. Wspólny trening karate to doskonała forma wymiany doświadczeń i poznania innych rówieśników pasjonujących się tą sztuką walki. Trening poprowadził Sensei Tomasz Socha (2 dan). Na wspólnym spotkaniu nasi uczniowie poznali nową interpretację kata taikyoku-shodan. Dyscyplina, motywacja, koncentracja i wzajemny szacunek to podstawa do zrozumienia znaczenia wykonywanych technik. Dlatego nasi wychowankowie z wielkim zaangażowaniem brali udział w zorganizowanym przedsięwzięciu. Następne wspólne spotkanie, podczas którego odbędą się egzaminy na stopnie uczniowskie odbędzie się w lutym. Oss!

           

        • ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ WOKRO- EDYCJA 2023

        • Szanowni Państwo - Rodzice i Opiekunowie dzieci, korzystających z terapii w ramach WOKRO Szczecin,

          Dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabosłyszących im. Juliana Tuwima w Szczecinie informuje, że z dniem 31 grudnia 2023 roku zakończyliśmy realizację zajęć terapeutycznych w ramach Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”, przewidzianych na rok 2023. Zgodnie z zapisami Porozumienia, tegoroczna edycja Programu nastąpi w chwili otrzymania środków finansowych z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Informacja o wznowieniu zajęć terapeutycznych i rehabilitacyjnych zostanie opublikowana na stronie internetowej Ośrodka.

        • KLUB DLA DZIECI Z AFAZJĄ I ICH RODZICÓW ZAPRASZA

        • 1 grudnia br., o godzinie 17:00 w Centrum Inicjatyw Rodzinnych w Szczecinie przy ul. Wojska Polskiego 51 odbędzie się kolejne spotkanie Klubu Dzieci z Afazją i ich Rodziców. W imieniu Organizatora - serdecznie zapraszamy!

          AAAAA