• KONKURS UDZIELANIA I POMOCY
        • KONKURS UDZIELANIA I POMOCY

        • 13 maja 2024 roku odbył się nasz Szkolny Konkurs Udzielania I Pomocy. Uczestnikami byli uczniowie klas Szkoły Podstawowej od IV - VIII, Szkoły Branżowej i Liceum. Miejsce startowe, meta i trasa miały piękną, tajemniczą i ciekawą historycznie lokalizację. Była to Wieża Bismarcka i otaczający ją las - Zielone Wzgórze na Gocławiu. Do pokonania z mapą była ponad godzinna trasa z punktami pozoracji medycznej i zabawami integracyjnymi. Nie obyło się bez testu sprawdzającego wiadomości z zakresu I pomocy. Jednak najbardziej podobały się zadania praktyczne, możliwość aktywnych działań, pokazujących, że nie należy być obojętnym na potrzebę poszkodowanego. Trasę i pozorowane wypadki medyczne przygotowali zaprzyjaźnieni ratownicy medyczni i nauczyciele: pan Michał i pan Leszek. Pomagali im uczniowie klas wojskowych z Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej przy ulicy Hożej. Naprawdę byli świetnie! Było też bardzo smacznie. Wspaniała zupa grochowa, kiełbasa z ogniska i jak zawsze pyszny tort z cukierni hotelu Radisson w Szczecinie. Zakończenie i rozdanie nagród odbyło się wewnątrz wieży. Dziękujemy naszym sponsorom: Kongsberg Maritime Poland, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Pogotowiu Ratunkowemu i MBO (Młodzieżowemu Budżetowi Obywatelskiemu). Bardzo mile zostaliśmy przyjęci na samym terenie Wieży Gocławskiej. W ten majowy poniedziałek została ona otwarta specjalnie dla nas, bezinteresownie, bez żadnych opłat! Bardzo za to dziękujemy!!! Pan Wojtek i przewodniczka, pani Ania, oprowadzili nas i opowiedzieli o historii tego miejsca. Starszym uczniom i nauczycielom na pewno w pamięci pozostaną piękne widoki na Odrę, Jezioro Dąbie i Szczecin oglądane z górnego tarasu wieży. Konkurs pierwszej pomocy dla naszej młodzieży okazał się fajnym wydarzeniem, które nie tylko uczyło, ale również nas integrowało. A na dodatek ta wakacyjna, słoneczna pogoda... :)

      • EGZAMIN KARATE
        • EGZAMIN KARATE

        • Kolejny egzamin trenujcych w sekcji karate za nami. W środę 24 kwietnia 2024 roku odbył się egzamin na stopnie uczniowskie kyu w Lipianach. Zdających tym razem było 10 osób. Sprawdzian wymagał od uczestników umiejętności ich wykonania oraz znajomości nazw japońskich. Pomimo stresu, dodatkowych wymagań ze strony egzaminatora wszyscy zaliczyli kolejny stopień bez problemu. Gratulacje! Oss! Po egzaminie odbył się wspólny trening na sali gimnastycznej w Lipianach. Następny egzamin zaplanowany na czerwiec - tym razem dla modszych dzieci. Sylwia Kubowicz (I DAN)

        • ZA ŻYCIEM

        • Szanowni Państwo, Rodzice i Opiekunowie dzieci korzystających ze wsparcia terapeutycznego w ramach rządowego programu „Za Życiem”

          Informuję, że aktualnie przygotowywany jest przetarg na zamówienia publiczne pn.: Świadczenie usług związanych z organizacją i prowadzeniem zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka - poprzez zajęcia ze specjalistami oraz udzielanie dodatkowych usług terapeutów, fizjoterapeutów, psychologów, pedagogów, logopedów i innych specjalistów, w ramach rządowego programu „Za Życiem”, w celu zapewnienia realizacji zadań wiodącego ośrodka koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczego w roku 2024 na obszarze Gminy Miasta Szczecin”

          Zajęcia terapeutyczne zostaną wznowione niezwłocznie po wyłonieniu Wykonawców poszczególnych części zadania.

      • "PĘDZIWIATRY" POZNAJĄ MIĘDZYODRZE I OKOLICE SIADŁA GÓRNEGO
        • "PĘDZIWIATRY" POZNAJĄ MIĘDZYODRZE I OKOLICE SIADŁA GÓRNEGO

        • Dnia 15 kwietnia uczniowie klas: Va, VIa, VIIb SP wzięli udział w kolejnej odsłonie Projektu Edukacyjnego: Turystyka - Rekreacja - Ekologia, którego organizatorem był Palac Młodzieży. Wraz z opiekunami koła, Paniami: Dominiką Wierzbicką i Jolantą Kogut wychowankowie uczestniczyli w warsztatach wyjazdowych do Parku Krajobrazowego - Doliny Dolnej Odry. Zajęcia poprowadzili przedstawiciele Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego. Przygotowali bardzo ciekawą grę terenową w okolicach Siadła Górnego i Wzgórza Widokowego nad Międzyodrzem. W trakcie zajęć wychowankowie wraz z uczniami z innych szczecińskich szkół odkrywali ciekawą historię tych miejsc, podziwiali piękny krajobraz i rozwiązywali zagadki.

        • ŚWIADCZENIE SOCJALNE DLA EMERYTÓW

        • Nadchodzi czas składania wniosków o świadczenie socjalne. Przypominamy, że aby otrzymać świadczenie należy wypełnić wniosek oraz dołączyć ostatnią decyzję ZUS o zwaloryzowanej emeryturze. Wnioski bez aktualnej decyzji ZUS nie będą rozpatrywane.
          Wnioski można pobrać ze strony: Wnioski.

          Wnioski można składać na 3 sposoby:

          1. elektronicznie na adres: soswds@miasto.szczecin.pl (dołączamy skan ostatniej decyzji ZUS);
          2. listownie na adres: Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy dla Dzieci Słabosłyszących, ul. Grzymińska 6, 71-711 Szczecin;
          3. osobiście w sekretariacie szkoły w zaklejonej kopercie/koszulce.

          Wnioski składamy do 31.05.2024 r.
          Wnioski złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane.

      • PRZYSTAŃ "ODRA" PRAWIE JAK NOWA
        • PRZYSTAŃ "ODRA" PRAWIE JAK NOWA

        • Prace ruszyły. Malujemy kolejne ściany, przygotowujemy wszystko do sezonu żeglarskiego. Dzięki temu, że chętnych do pracy nie brakuje, mogliśmy całą ekipą zanieść maszt do naszej żaglówki. Mamy nadzieję, że pogoda dopisze i będziemy mogli pływać pod żaglami.

      • DZIEŃ ZIEMI
        • DZIEŃ ZIEMI

        • Mamy tylko jedną Ziemię, a jej

          Przyszłość zależy od każdego, na

          Pozór niewielkiego ludzkiego

          Działania, zależy od każdego z nas”

                                                         Florian PLIT

          22 kwietnia 2024r. uczniowie klas młodszych świętowali Międzynarodowy Dzień Ziemi. Wcześniej nauczyciele przeprowadzili wiele działań związanych z poszerzaniem wiedzy o naszej Planecie. Odbywały się zajęcia edukacyjne, projekcje filmów i zajęcia badawcze. W dniu święta Ziemi uczniowie zebrali się w sali gimnastycznej, by tam podsumować swoją wiedzę i ułożyć hasła związane z ochroną naszej Planety.

          Następnie na warsztatach artystycznych uczniowie wykonali z wcześniej przyniesionych surowców wtórych, wiele ciekawych przedmiotów. Powstały roboty, pociągi, komputery, rakiety i różne zwierzaki. Z wytworów pracy dzieci utworzono  piękną wystawę, którą może oglądać nasza społeczność szkolna.

           Następnie przedszkolaki oraz uczniowie  klas 2. i 3. wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątamy dla Polski” (edycja 7.). Wszyscy pracowali z dużym zaangażowaniem i w krótkim czasie udało się nam uzbierać sporo worków śmieci. Teraz już lepiej wiemy, jak można zadbać o nasze środowisko  i co możemy zrobić dla dobra naszej Planety.

      • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO I POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW
        • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO I POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW

        • Po latach szkolnych trudów, ale także pięknych, niezapomnianych przeżyć, dla najstarszych wychowanków naszego Ośrodka nadszedł czas pożegnania. W piątek 26 kwietnia zebraliśmy się wszyscy – nauczyciele, wychowawcy, uczniowie oraz absolwenci i ich bliscy – w szkolnej auli. Zanim rozpoczęła się oficjalna uroczystość, z rozrzewnieniem obejrzeliśmy pokaz fotografii przedstawiających naszych absolwentów w rozmaitych sytuacjach życia szkolnego od najmłodszych lat aż po mijający właśnie rok szkolny, w którym najważniejszym dotąd wydarzeniem był bal studniówkowy. Zdjęcia przywołały mnóstwo wspomnień, sprawiły, że na wielu twarzach pojawiły się łzy wzruszenia. W takiej atmosferze – radosnych, wzruszających wspomnień – przebiegała cała uroczystość zakończenia roku szkolnego. Towarzyszące jej hasło: „Bo serce mam wezbrane, jak nabrzmiały pąk na kasztanie”, bardzo trafnie oddawało nastrój tego wyjątkowego wydarzenia. W programie uroczystości nie zabrakło stałych punktów programu: wprowadzenie sztandaru Ośrodka, wspólne odśpiewanie hymnu, przemówienie Pani Dyrektor Anety Żemojtel. Punktem kulminacyjnym było niewątpliwie rozdanie świadectw ukończenia szkoły. Warto przy tym nadmienić, że dwoje naszych tegorocznych absolwentów – Martyna i Dawid, uzyskawszy średnią ocen: 5, otrzymało świadectwa z wyróżnieniem.

          Po części oficjalnej nastąpiło ciepłe pożegnanie maturzystów przez młodszych kolegów. Również sami abiturienci podziękowali nauczycielom, wychowawcom, pracownikom Ośrodka oraz wszystkim uczniom za wspólnie spędzone lata. W krótkim komediowym spektaklu przedstawili kulisy szkolnego życia. Zwieńczeniem uroczystości było wspólne spotkanie przy kawie i ciastku.

          Gratulujemy ukończenia szkoły średniej i życzymy powodzenia podczas egzaminu dojrzałości!

      • MISTRZ RUMMIKUBA 2024 WYŁONIONY!
        • MISTRZ RUMMIKUBA 2024 WYŁONIONY!

        • Dnia 23.04.24 zakończyliśmy tegoroczną edycję rozgrywek w Rummikuba. Z przyjemnością informujemy, że Ligę Mistrzów wygrała Małgosia Janos z grupy IV. Oprócz zasłużonych braw i uznania publiczności zdobyła a główną nagrodę - grę planszową "Rummikub". Małgosi gratulujemy a pozostałych zapraszamy już w przyszłym roku na kolejne zmagania!

      • SPRZĄTAMY POLSKĘ
        • SPRZĄTAMY POLSKĘ

        • 22 kwietnia przedszkolaki oraz dzieci z klasy 2 i 3 wzięły udział w siódmej edycji ogólnopolskej akcji #SprzątamyDlaPolski. Uczniowie pracowali z dużym zaangażowaniem i w krótkim czasie uzbierali całkiem sporo worków śmieci...

      • KONKURS MATEMATYCZNY "LICZYMY PIENIĄDZE"
        • KONKURS MATEMATYCZNY "LICZYMY PIENIĄDZE"

        • W środę 17.04.2024 roku odbył się konkurs matematyczny pt. „Liczymy pieniądze”. Wzięli w nim udział uczniowie klas od 4 SP do 2 Branżowej. Przygotowano 11 stanowisk, przy każdym trzeba było wykonać konkretne zadania, np. rozwiązać krzyżówkę, policzyć pieniądze, sprawdzić ceny zakupów, dopasować definicję do znaczenia wyrazu. Pani Sylwia podzieliła uczniów na 10 zespołów. Każdy zespół miał swojego opiekuna, który pomagał przy rozwiązaniu trudniejszych zadań. Kiedy uczniowie ukończyli rywalizację, w nagrodę mogli podzielić się cukierkami. Wszyscy dobrze się bawili.

                                                                                                                          Hania, kl. 3LO  

      • AKADEMIA MORSKIEGO WILCZKA
        • AKADEMIA MORSKIEGO WILCZKA

        • W czwartek 11 kwietnia klasy III, IV a i IV b oraz V w ramach zajęć Akademii Młodego Wilczka na Politechnice Morskiej, wzięły udział w warsztatach „Kierunek logistyka. Pakuj się, jedziemy!”. Celem zajęć było zapoznanie się z zasadami logistyki w zakresie przepływu produktów - uczestnicy zajęć dowiedzieli się, jaką drogę muszą przebyć produkty (na przykład jedzenie czy ubrania) zanim trafią do naszych domów. Uczniowie musieli dobrze zapakować swoje minipalety i odesłać je zgodnie z wypełnionym konosamentem - morskim dokumentem przewozowym. Poza tym uczniowie podziwiali pracę robotów zaprogramowanych, aby zapakować towar, a  następnie załadować opakowania na zbiorcze palety. Nauczyli się też, jak wyszukiwać w magazynie wybraną książkę i jak przetransportować ją z magazynu do biblioteki głównej, aby mogła trafić w ręce osoby, która ją zamawiała. Warsztaty bardzo zainteresowały naszych wychowanków. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał dyplom i drobny upominek.

      • W DOMU SKANDYNAWSKIM
        • W DOMU SKANDYNAWSKIM

        • W czwartek, 4 kwietnia 2024 r., uczniowie szkoły podstawowej (klas IVa, IVb, V i VIIIb) odwiedzili Dom Skandynawski przy ulicy Monte Cassino 6. Celem wycieczki było poznanie nowego ciekawego miejsca na mapie Szczecina. Mieliśmy okazję obejrzeć kroniki z obchodów Dnia Andersena w  dawnym SOSW dla Dzieci Niesłyszących przy ulicy Szpitalnej. Wzięliśmy udział w głośnym czytaniu baśni „Brzydkie kaczątko”. 2 kwietnia, w rocznicę urodzin baśniopisarza obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Tegoroczne hasło święta brzmi: „Przemierzaj morza na skrzydłach wyobraźni”. To też uczyniliśmy! Unosiły nas skrzydła pięknych łabędzi. Każdy z nas jest wyjątkowy, piękny i niepowtarzalny.

      • W POSZUKIWANIU CIEKAWYCH  OKOLIC SZCZECINA
        • W POSZUKIWANIU CIEKAWYCH OKOLIC SZCZECINA

        • W ramach aktywnego spędzania czasu wolnego - spontanicznie zebrały się nasze trzy grupy: VI, VII i VIII. Korzystając z wiosennej, pięknej aury poszliśmy na spacer. Był czas na rozmowy, wspólne zdjęcia i podziwianie widoków. Pogoda, jak i to co zobaczyliśmy wprawiło nas w zachwyt, zapewniając fantastyczny nastrój.

      • OSTATNI ZAWODNIK PRZED WIELKIM FINAŁEM RUMMIKUBA WYŁONIONY!
        • OSTATNI ZAWODNIK PRZED WIELKIM FINAŁEM RUMMIKUBA WYŁONIONY!

        • Tradycyjnie we wtorkowy wieczór spotkaliśmy się na decydujące rozgrywki przed wielkim finałem! Wszyscy pragnęli wygranej ale zwycięzca mógł być tylko jeden. Miło nam poinformować, że został nim Sebastian Sieniada z grupy VIII. Za dwa tygodnie zapraszamy na WIELKI FINAŁ, podczas którego wszyscy finaliści poszczególnych miesięcy zawalczą o tytuł MISTRZA ROKU RUMMIKUBA 2024!!!

      • WIOSENNE GRANIE
        • WIOSENNE GRANIE

        • Pani Renata Drozdowska, szkolna bibliotekarka, we współpracy z nauczycielami zorganizowała 25 marca spotkanie z grami planszowymi. Wzięli w nim udział uczniowie z klas IV-VIII. Uczestnicy  mieli okazję zagrać w swoje ulubione gry, a także poznać ciekawe nowości zakupione do biblioteki szkolnej. Największe zainteresowanie wśród uczniów wzbudziły gry, takie jak: „Uno”, „Jenga”, „Smok”, „Farmer” oraz zwykły „Chińczyk” i „Wyścig żółwi”. Wśród uczniów nie zabrakło też miłośników  zabawy ruchowej „Wygibas”. Trzeba podkreślić, iż planszówki są wspaniałą alternatywą dla komputerów oraz telefonów komórkowych. Ponadto rozwijają u uczniów wyobraźnię, logiczne myślenie i współzawodnictwo. Uczą cierpliwości oraz współpracy w grupie. Zapewniają dobrą zabawę, umożliwiają odreagowanie stresów oraz pozwalają się wczuć w nieznane dotychczas role. Przynoszą także korzyści, rozwijając język, uczą przewidywania oraz kreatywności. Dzień gier planszowych był doskonałą okazją do integracji i budowania koleżeńskich relacji. Uczniom bardzo podobały się takie zajęcia, które były nie tylko zabawą, ale również i nauką. Zachęcamy nauczycieli do korzystania z zasobów biblioteki, a uczniów do gry w planszówki podczas spotkań w gronie rodziny i znajomych. Sami się przekonacie, że naprawdę warto!

      • LUBIMY CZYTAĆ
        • LUBIMY CZYTAĆ

        • „Jeśli chcemy, by dzieci wyrosły na wykształconych, kulturalnych, mądrych i dobrych ludzi, wychowujmy je w miłości do książek, codziennie czytając im dla przyjemności: w domu, w przedszkolu i w szkole. O przyszłości naszego kraju zadecyduje poziom ludzi, których wychowujemy dziś”.

          W ramach akcji Głośnego Czytania w marcu w świetlicy szkolnej, w grupach internackich, przedszkolu i klasach 1-8 szkoły podstawowej nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy szkoły czytali dzieciom o zwierzętach. 14 marca br. dzieci miały okazję posłuchać bajek, wierszy i opowieści o Pingwinach, przygodach Koci Kici, głodnej wiewiórki oraz poznać bohaterów wierszy Jana Brzechwy. Starsi uczniowie, słuchając Legendy o Królu Kruków i Słowiku, doskonalili również język migowy. W akcję włączyli się także rodzice najmłodszych uczniów. Opiekunowie w domu czytali dzieciom codziennie przez cały miesiąc, pomagając zbierać naklejki ze zwierzętami. Uczniowie, którzy zapełnili nimi cały album, cieszyli się otrzymanymi nagrodami. To na pewno nie będzie ostatnie spotkanie naszych podopiecznych z książką!

          Renata Drozdowska

      • MARCOWY ZWYCIĘZCA RUMMIKUBA
        • MARCOWY ZWYCIĘZCA RUMMIKUBA

        • Kolejny turniej Rummikuba za nami. Ponownie w licznym gronie spotkaliśmy się, by rozegrać partyjkę i wyłonić najlepszego zawodnika miesiąca. Tym razem w zaciętej walce o tytuł marcowego mistrza wygrał Fabian Iwanicki, pokonując Mikołaja Jaworskiego, Tomka Galickiego i Michała Orłowskiego. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za tak liczną obecność i ducha walki. A Fabianowi gratulujemy zwycięstwa!!!

      • ŚWIETLICOWE POŻEGNANIE ZIMY
        • ŚWIETLICOWE POŻEGNANIE ZIMY

        • Po długiej zimie z tęsknotą wyczekiwaliśmy wiosny. I przyszła! Jest! Ale, niestety, zima ociąga się z odejściem. Wspólnie ustaliliśmy, że trzeba ją przegonić, aby zrobić miejsce WIOŚNIE. Tak jak postanowiliśmy, tak zrobiliśmy. Dzieci (przy niewielkiej pomocy pań) zrobiły Marzannę jako symbol zimy, żeby ją wrzucić do rzeki i zrobić miejsce dla Pani Wiosny. Nasza świetlicowa Marzanna jest w całości zielona i ekologiczna. Patrzcie i podziwiajcie!

          Eliza Raźniewska